Ως Λάκωνας και ως πολίτης της Σπάρτης αισθάνομαι λύπη για την κατάσταση που βρίσκεται το Κενοτάφιο του Βασιλιά Λεωνίδα -Του Μέγιστου Σπαρτιάτη και Έλληνα στην ιστορία της πατρίδας μας.
Ριγμένος τοίχος περίφραξης. σπασμένοι προβολείς, σκουπίδια.
Ντροπή σε όλους εκείνους που προκάλεσαν ζημιές στην περίφραξη και έριξαν σκουπίδια στο χώρο. Αυτό σημαίνει έλλειψη παιδείας.
Αλλά και Ντροπή σε όλους τους υπεύθυνους για το Χώρο του Κενοταφίου, για την αδιαφορία.
Έχω επισημάνει μέσω του Panlakonian ότι αυτός είναι ο Παρθένωνας της Σπάρτης και έλκει το ενδιαφέρον κάθε επισκέπτη της πόλης, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και τη βιτρίνα της.
Για το Panlakonian.gr
Π.Τσιμπίδης
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου