![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiGgr6wDHAo7tk8Id2PV3E5WNLTbKLoUhq3vi1Aitv48XUpVDG00-UAQq_O7jkv9BXQA9JeQM9S3Kj5bYVdE8pdICp0GcgZPn_GyaGeO-IL_tUi3VUM7JhHyD4zmm_wks1uxRsy1Jx8ANqFD3C4SPbRk6BGklj9H7A5UaER6esPXtKS1Q-p26G0ZbBWXzY/s320-rw/448127922_3715845422029360_9207321320342695893_n.jpg)
"Αποτελέσματα και διδάγματα Ευρωεκλογών…
Η αναμέτρηση για την εκλογή των Ελλήνων βουλευτών στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μας έδωσε την ευκαιρία να εξαγάγουμε μερικά συμπεράσματα αλλά και μηνύματα…
Το τελικό εκλογικό αποτέλεσμα σύμφωνα με τον συγκεκριμένο αριθμητικό στόχο που η Νέα Δημοκρατία είχε θέσει -πέραν του προβληματισμού- πρέπει να αποτελέσει αφορμή για δημιουργική και ουσιαστική διόρθωση των λόγων που απομάκρυναν εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες από εμάς.
Αυτό έγινε ή με την εκδήλωση δυσαρέσκειας δια της αποχής η της επιλογής κομμάτων δεξιότερα της Νέας Δημοκρατίας. Πρωτίστως, λοιπόν, δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένους τους δεξιούς ψηφοφόρους. Ποτέ δεν ήταν.
Ο συντηρητικός δεν είναι ο «στρατευμένος» της Αριστεράς. Διατηρεί την ατομικότητα και την ταυτότητά του.
Όταν μάλιστα πέραν του φαινομένου της ακρίβειας, βλέπει αποφάσεις που αντίκεινται σε ταυτοτικές του αρχές, διαχειριστικές αστοχίες και συμπεριφορές, που μειώνουν άδικα το σημαντικό έργο της Κυβερνήσεως και του Κυριάκου Μητσοτάκη, οι ευρωεκλογές είναι μια μοναδική ευκαιρία για να εκδηλώσουν «ακίνδυνα»την ενόχλησή τους.
Είναι χρέος μας να ακούμε εκείνους χάριν των οποίων υπάρχουμε ως πολιτικοί και στους οποίους λογοδοτούμε.
Δεν είναι δυνατόν την ταυτότητα, τις αξίες και τις αρχές μας να παριστάνουν ότι τις εκπροσωπούν οι λαϊκιστές και οι ευκαιριακοί έμποροι του πατριωτισμού.
Τα λόγια του Πρωθυπουργού το βράδυ των εκλογών ήταν σαφή: «…ακούω τη φωνή τους και την εντολή τους και την ακούω δυνατά».
Η ιστορία αυτής της Παράταξης έχει αποδείξει ότι οι βαθιές λαϊκές της ρίζες ανατροφοδοτούν το μέλλον, την προοπτική και την προσφορά της στον Τόπο. Σέβεται τα μηνύματα του λαού και κάνει τις αναγκαίες διορθωτικές παρεμβάσεις.
Θέλω να ευχαριστήσω μέσα απ’ τη καρδιά μου τους Λάκωνες πολίτες που και αυτή τη φορά απέδειξαν, ότι η Λακωνία είναι η καρδιά της Παράταξης.
![](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου