![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjjq3j6_aw6nVNN8npQWWS-d8qDh9BIhmcBIuqM3MqZdYTKXFxUkt-ldI1MWWIydJy6KqyAsGmm0wQEC2eYvPSFqyDW1PgvcBik0wBJqrAHbqA-1kF1rgPMsuBd0nRFnZzFZ6BeOUhfQGy3tLut3QwEFiFSEOU5iMgVESQ_J9Rw5MZwxWB0UsiqOaKR/s320-rw/YPPAT.jpg)
Δελτίο Τύπου
ΕΥΡΕΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΥΠΑΑΤ
Προσπάθεια στήριξης των Ελαιοτριβείων
Σε μια ευρεία και σημαντική σύσκεψη στο ΥπΑΑΤ συμμετείχε ο βουλευτής Λακωνίας Νεοκλής Κρητικός. Οι κεντρικοί άξονες της συζήτησης με τον Υπουργό κο Γιώργο Γεωργαντά ήταν τα ελαιοτριβεία και το ενεργειακό κόστος τους. Παρόντες ήταν ο Γενικός Γραμματέας Ενωσιακών Πόρων και Υποδομών κ. Δημήτρης Παπαγιαννίδης, οι βουλευτές κ.κ. Θανάσης Δαβάκης και Σταύρος Αραχωβίτης, ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Νίκωνας Τζινιέρης, ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Λακωνίας κ. Γιάννης Παναρίτης, ο διευθυντής του Συνεταιρισμού Μολάων-Πακίων κ. Τάκης Ντανάκας και οι εκπρόσωποι των ελαιοτριβέων: κ. Νίκος Παπαδάκος, κ. Παναγιώτης Ρενιέρης και ο κ. Μιχάλης Μανωλάκος.
Οι παριστάμενοι ζήτησαν από κοινού τη στήριξη της λειτουργίας των ελαιοτριβείων, τώρα που ξεκίνησε η ελαιοκομική περίοδος. Ο κ. Κρητικός αναγνωρίζει τη σοβαρότητα και κρισιμότητα του αιτήματος και επισήμανε: «Κρίνεται ως σημαντική η παρέμβαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων για την ενίσχυση του αιτήματος. Αναμένουμε τους καρπούς της σημερινής προσπάθειας».
Με εκτίμηση
Νεοκλής Κρητικός
Βουλευτής Λακωνίας,
Νέα Δημοκρατία
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου