Το απόγευμα της παραμονής της εορτής του Αγίου Δημητρίου του Μυροβλήτη, Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2022, στον φερώνυμο Ιερό Ναό Παπαδιανίκων τελέσθηκε ο πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός μετ’ αρτοκλασίας χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη μας κ. Ευσταθίου, τον οποίον συνεπικούρησαν κληρικοί της ευρύτερης περιοχής.
Στην ομιλία προς τους ευσεβείς χριστιανούς, που είχαν κατακλύσει κάθε γωνιά του Ναού και του προαυλίου χώρου, ο σεπτός Ποιμενάρχης μας αναφέρθηκε στους Αγίους της Εκκλησίας μας, τους οποίους θα πρέπει να τιμούμε μελετώντας τις διδαχές, τα συγγράμματα και τον βίο τους, έτσι ώστε ενδυναμωμένοι να προσπαθούμε να τους μιμηθούμε βαδίζοντας στον ενάρετο δρόμο που οδηγεί στην Επουράνια Βασιλεία. Ολοκληρώνοντας, ο Σεβασμιώτατος επικαλέστηκε την χάρη και την ευλογία του Αγίου Δημητρίου για το χριστεπώνυμο πλήρωμα της περιοχής, ενώ εκθείασε τη νεολαία που έδωσε δυναμικό παρόν στον εορτασμό.
(φωτογραφίες: Δημήτριος Σκιαδάς)
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου