![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiAD_e9LKJNj7SxO287Sn0dVhBTJC3Lnkk9DBiMw2ajx4AORpiTcY2FCEWl1IBGONnt5FWHtMr1blQ6Gy1kd1kd4w9dKWAox9_mQBZP5-DzSGw_-CDaivFz7qnThCiQHBxjMZlbtdaUzn5jJHsKbTi-HCrtfZY5DIofl5aOG798ebAIzPJKvIU6lHgb/s320-rw/kentro_kinotitas-696x370.jpg)
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Το Κέντρο Κοινότητας του Αυτοτελούς Τμήματος Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Αθλητισμού και Πολιτισμού Δήμου Σπάρτης σε συνεργασία με την Αποστολή (Κινητή Μονάδα Ψυχικής Υγείας Λακωνίας - Τμήμα Ενηλίκων), με σημείο αναφοράς την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας, ενημερώνει ότι την Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2022 θα βρίσκεται στην Κεντρική Πλατεία Σπάρτης κατά τις ώρες 10:00 – 13:00.
Στόχος είναι η ενημέρωση των πολιτών για θέματα ψυχικής υγείας καθώς και για όλες τις παροχές του Κέντρου Κοινότητας.
Η 10η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί να εορτάζεται κάθε χρόνο ως η Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας προκειμένου να ευαισθητοποιήσει την κοινή γνώμη για τα ψυχικά νοσήματα και ασθένειες.
Η ψυχική υγεία ορίζεται ως η κατάσταση της υγείας κατά την οποία ένα άτομο συνειδητοποιεί τις δυνατότητές του, είναι παραγωγικό και μπορεί να συνεισφέρει στο κοινωνικό σύνολο.
Εκ του Δήμου
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου