![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhy1Cz3C2SegW2SEr_Zd3j4l1xyqTjo1vL8lKZvWXx4eLw7uWAMA0CNYeVA-Sl9TcFD88_v05zFXIHbf1NfngCl5DWVNOG2Wk0Tpm6Viuyinnzz5J1sM4Y869uuvrB5E_tpal9o8j74TisYoExSl9rJztBwncpaaURISNHZGvM84DtG-uIZ9Zh0-oDonw/s320-rw/IMG-63c4eda5e5783a4db5ed617ce48a8041-V.jpg)
Το απόγευμα της Μ. Δευτέρας, 18 Απριλίου 2022, τελέσθηκε η ακολουθία του Νυμφίου στον Ενοριακό Ι.Ν. Αγίας Τριάδος Νεαπόλεως χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη μας κ. Ευσταθίου.
Στην ομιλία τους προς τους ευλαβείς χριστιανούς, ο σεπτός Ποιμενάρχης μας αναφέρθηκε στην ανυπολόγιστη αξία του Ανθρώπου, που αποδεικνύεται από το γεγονός ότι αποτελεί δημιούργημα του Πανάγαθου Θεού, από το ότι ο Παντοδύναμος τον δημιούργησε λίγο πιο μικρό από τους αγγέλους και μάλιστα έχει ορίσει για κάθε άνθρωπο έναν φύλακα – άγγελο και τέλος από την ενανθρώπιση του Χριστού και τη σταυρική Του θυσία για τη σωτηρία του Ανθρώπου. Ολοκληρώνοντας, ευχήθηκε η λαμπροφόρος Ανάσταση του Κυρίου να φωτίσει τις ψυχές μας και να μας οδηγήσει στον δρόμο της αρετής.
(φωτογραφίες: Δημήτριος Σκιαδάς)
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου