Με απόφαση του Περιφερειάρχη Πελοποννήσου Παναγιώτη Νίκα εντάχθηκαν εγγειοβελτιωτικά έργα συνολικού προϋπολογισμού 13.406.090,21€ στη Δράση 4.3.1. «Υποδομές Εγγείων Βελτιώσεων» στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ 2014-2020.
Τα έργα είναι τα ακόλουθα:
Βελτίωση και εκσυγχρονισμός του αρδευτικού συστήματος του ΤΟΕΒ Κανδήλας (1.241.195,40€).
Αρδευτικά έργα Στυμφαλίας, ΔΕ Στυμφαλίας του Δήμου Σικυωνίων – 1ος ειδικός προϋπολογισμός (2.200.000,00€).
Κατασκευή δικτύου άρδευσης της Κοινότητας Καισαρίου του Δήμου Σικυωνίων, από τη γεώτρηση Μπρίμιζα (2.200.000,00€).
Κατασκευή αρδευτικού δικτύου στην Κοινότητα Στυμφαλίας του Δήμου Σικυωνίων (855.000,00€).
Διαχείριση των υδάτων της περιοχής Μεγάλου Βάλτου – 1ος ειδικός προϋπολογισμός (2.200.000,00€).
Αρδευτικό έργο Κεφαλαρίου Στυμφαλίας του Δήμου Σικυωνίων -1ος ειδικός προϋπολογισμός (2.200.000,00€).
Κατασκευή αρδευτικού δικτύου στην Κοινότητα Λαύκας του Δήμου Σικυωνίων (2.194.179,65€).
Εκσυγχρονισμός αρδευτικού δικτύου ΔΕ Μονεμβασίας, (Κοινότητες Βελίων και Ταλάντων), Δήμου Μονεμβασίας (315.715,16€).
Μετά από τη συγκέντρωση στοιχείων, την εκπόνηση της μελέτης και την υποβολή της πρότασης από τον Δήμο, το έργο «Εκσυγχρονισμός αρδευτικού δικτύου Δ.Ε. Μονεμβασίας Δήμου Μονεμβασίας (Κοιν. Βελιών και Κοιν. Ταλάντων)», εντάχθηκε στο Πρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης (Π.Α.Α) 2014-2020, Δράση 4.3.1 Υποδομές Εγγείων Βελτιώσεων με προϋπολογισμό 315.715,16 €.
Η πράξη αφορά στην προμήθεια και τοποθέτηση 509 παλμικών υδρομετρητών στο δίκτυο άρδευσης καλλιεργειών της Κοιν. Βελιών (409 τεμάχια) και Κοιν. Ταλάντων (100) αντίστοιχα, απαλλάσσοντας τους παραγωγούς, δεδομένου ότι βάσει του Κανονισμού Άρδευσης την δαπάνη προμήθειας και τοποθέτησής τους κόστους 580 ευρώ μέσο όρο έκαστου, θα έπρεπε να την καταβάλλουν οι ίδιοι.
Σκοπός του έργου είναι η καλύτερη οργάνωση της λειτουργίας του δικτύου και ο ορθολογικός έλεγχος των υδάτινων πόρων, προκειμένου να υπάρξει μια ισορροπία μεταξύ της προστασίας του περιβάλλοντος και της βελτίωσης ανταγωνιστικότητας της γεωργίας με την εφαρμογή μεθόδων άρδευσης υψηλής αποδοτικότητας, οι οποίες συμβάλλουν άμεσα στην αύξηση της αποδοτικότητας της χρήσης του νερού στη γεωργία και συνάδουν με τις κατευθύνσεις του Σχεδίου Διαχείρισης Λεκανών Απορροής Ποταμών υδατικών διαμερισμάτων που αφορούν την Περιφέρεια Πελοποννήσου.
Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ
ΗΡΑΚΛΗΣ ΤΡΙΧΕΙΛΗΣ
Δελτίο τύπου
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου