![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjlfA6tgxT9IrHuAf2ge5CR1KBoLFM9uXydjqq4rdbtDRsTttj2HCKYi0DizZP_u-NRO0VlzKNl4NenT3RdaGkanPpvz9jrZHQ8xKrh09RAZRYq4pMlL2O3D27IRo9Q9ZQDRWDEfmpbCX5P8Y25TP35aykdUWK_8IRYNEZtIykV0UJ08J-g6AhYjyLHVsg/s320-rw/411071203_1107940500220160_666920106736075544_n-Original-Size-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE.jpg)
Στη Νεάπολη, στον Ενοριακό Ι.Ν Αγίας Τριάδας, τελέσθηκαν ο Όρθρος, η πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και ο Μεγάλος Αγιασμός προεξάρχοντος του Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Λακεδαιμονίας κ. Θεοφίλου, Βοηθού Επισκόπου της Ιεράς Μητροπόλεώς μας.
Ο Θεοφιλέστατος στην ομιλία του μετέφερε αρχικά τις πατρικές ευχές του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη μας, ενώ στη συνέχεια μίλησε για την σπουδαιότητα και τους συμβολισμούς της εορτής των Θεοφανείων.
Ακολούθως, τελέσθηκε, ο Αγιασμός των Υδάτων στο λιμάνι της κωμόπολης. Αρκετοί ήταν οι νέοι της περιοχής, που βούτηξαν για να πιάσουν τον Σταυρό και να δεχθούν την ευλογία Του!
(φωτογραφίες από Νεάπολη: Κωνσταντίνος Ζουμπουλάκης)
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου