![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhVSB7Cdvxkvf8zmNSvZJY39v6ESdNtDbChgrCRvNzAfOFf9-l5hYhkLCKmgXschSWdbj0ncThmaQHBwC3-ibh-WAZDFyN3E2mcXNZFNc6YlM1bi8hMuQei2UvXcKRuMZtVGt7jxXWTaE8eevaJoOsqxZI30hYyXuGctkebYMrmAvUbw2M4bqz8c_il/s320-rw/watermarked-DSC_0033.jpg)
Εορτάστηκε (22 και 23 Απριλίου 2023) ο μεγαλομάρτυς άγιος Γεώργιος, ο Τροπαιοφόρος στον φερώνυμο Μητροπολιτικό Ναό του Γυθείου με την δέουσα ιεροπρέπεια.
Στον Πανηγυρικό Εσπερινό χοροστάτησε και στη Θ. Λειτουργία προεξήρχε ο Σεβ. Μητροπολίτης Μάνης κ. Χρυσόστομος Γ', το κήρυγμα διηκόνησε ο βιολόγος-ιερέας π. Κωνσταντίνος Μαυρικάκης το εσπέρας, την δε πρωΐαν ο Σεβασμιώτατος, ενώ από το αναλόγιο έψαλαν οι ιεροψάλτες Νικόλαος Ταπραντζής και Ανάργυρος Δερδελάκος.
Η ιερά εικών του Αγ. Γεωργίου συνοδεία φιλαρμονικής του Δήμου Αν. Μάνης λιτανεύθηκε στη πλατεία της πόλεως.
Πολλοί πιστοί και από διάφορους άλλους τόπους κατέκλυσαν προσκυνηματικώς τον ναό.
Παρέστησαν η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Αν. Μάνης κα Λυροφώνη, οι Αντιδήμαρχοι Αν. Μάνης κ.κ. Δρακουλάκου και Καπασούρης-Σεψάκος και ο Διοικητής του Α.Τ. Γυθείου, Αστυνόμος Β' κ. Βασιλάκος.
Για το φωτογραφικό υλικό πατήστε εδώ.
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου