![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjH3Z7-3vjp-8W0rbLkSTmzq0za6go3MI58ON4MgIsO-nctsRsD0j3DrXktZDAVTyOOCe9zfLb83gpbJV-P4UAsfpiEeEo4p7TL5s56W3d-Pui6V9auYrNFT59_i5tVvmOJFxkqfuFh_qPvZRrHU8dNO7Vh3tIDJge1dJdZLfTDnvjcxSzRRtYipbQr/s320-rw/xorikoi-odikodiktyo.jpg)
Το αργότερο σε έναν μήνα ολοκληρώνεται η εγκατάσταση των 25 ηλεκτρονικών ενημερωτικών πινακίδων σε σημεία του οδικού δικτύου και στις 5 Π.Ε. της Περιφέρειας Πελοποννήσου, ενώ μέσα στις δύο επόμενες εβδομάδες αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί και η διαδικασία της αντικατάστασης του οδοφωτισμού στο εθνικό δίκτυο της Περιφέρειας με λαμπτήρες led.
Τα παραπάνω, μεταξύ άλλων, έγιναν γνωστά στη τηλεδιάσκεψη που ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας είχε το πρωί σήμερα Τρίτη 18 Απριλίου με τους 5 χωρικούς αντιπεριφερειάρχες, άλλα στελέχη, καθώς και υπηρεσιακούς παράγοντες της Περιφέρειας.
Οσον αφορά στις ηλεκτρονικές πινακίδες μεταβλητών μηνυμάτων
συστήματος πληροφοριακών μηνυμάτων, αυτές θα ενημερώνουν τους οδηγούς -μεταξύ άλλων- για την πρόγνωση του καιρού, όπως και την κατάσταση του οδοστρώματος, ενώ θα προβάλλουν επίσης μηνύματα Πολιτικής Προστασίας στην ελληνική και αγγλική γλώσσα.
Στη σημερινή σύσκεψη, εξ άλλου, ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Π. Νίκας έδωσε οδηγίες για εντατικοποίηση στους ρυθμούς των έργων, όπως επίσης και των εργασιών καθαρισμού στα πρανή του οδικού δικτύου.
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου