![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi48BAgWun6CDe7X1zVtMUYCaYA7E0XTZyNFi49J2ITnznRA-uklsVWMbwqEl3bzOtUYiK77g4GQCrfyY2in6C1LQDVT2L7t-Zg_LkxfHs0oz9THfqjqkzugBVVGUbGIzLyokdXH0C0KyTeS1BrE9v2J6lV3QCoLPqPA1RckQUZNomgUCMSO73o69dx/s320-rw/%CE%95%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%20%CE%A0%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%84%CF%89%CE%BD%20%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B1%CF%81%CF%87%CF%8E%CE%BD%20%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD%20%CE%91%CF%81%CE%B5%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7%20(1).jpg)
Με ιδιαίτερη λαμπρότητα εορτάσθηκαν και φέτος στις 8 Νοεμβρίου οι πολιούχοι Άγιοι της Αρεόπολης, Παμμέγιστοι Ταξιάρχες.
Την παραμονή της εορτής, Δευτέρα 7 Νοεμβρίου, τελέστηκε στον φερώνυμο ιστορικό Ιερό Ναό Δισαρχιερατικός Εσπερινός, στον οποίο χοροστάτησε ο Θεοφιλ. Επίσκοπος Κερνίστης κ. Χρύσανθος, συγχοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτη Μάνης κ. Χρυσοστόμου Γ’. Ακολούθως, πραγματοποιήθηκε λιτάνευση της εικόνας των Ταξιαρχών στους δρόμους της πόλης.
Τιμές απέδωσαν η Φιλαρμονική του Δήμου Αν. Μάνης, το Σώμα Απόδοσης Τιμών του Δήμου και παιδιά του κατηχητικού σχολείου της ενορίας.
Ανήμερα της εορτής κατά τον Όρθρο χοροστάτησε ο Θεοφιλ. Επίσκοπος Κερνίτσης κ. Χρύσανθος, ενώ κατά την Θεία Λειτουργία προέστη ο Μητροπολίτης Μάνης κ. Χρυσόστομος Γ΄, συλλειτουργούντος του Επισκόπου κ. Χρυσάνθου.
Ο Μητροπολίτης Μάνης κ. Χρυσόστομος Γ΄ κήρυξε τον θείο λόγο, ο οποίος ως θέμα είχε την παρουσία των Αγίων Αγγέλων στη Θεία Λειτουργία. Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας τελέσθηκε επιμνημόσυνη δέηση για τους κεκοιμημένους: Αρχιεπίσκοπο Κύπρου κυρό Χρυσόστομο Β΄(7-11-2022) και Μάνης κυρό Χρυσόστομο Β', ο οποίος εκοιμήθη προ 5 ετών στον ίδιο αυτό Ιερό Ναό των Ταξιαρχών κατά τη διάρκεια της Θείας Λειτουργίας.
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου