![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgjGzjMWJzwecBzauQ0YvCW_pI9rkhrWEyV1tGOG93qdijDL2-zjM0-rAI_1cSD1eJEZHqKHMJ2lc4508ZrLjS9Sj_OCPKL0LmfTeU0sIUZ3-DqdTuZmms57uHh-sZzWihflBAZS32MHCDpzBh6Dc0Bp9HEEwv8sRRVFRYfll0pUpTRYKtq7-vnchkomw/s320-rw/DIMARXEIO%20BLUE%20LIGHT%20(1).jpg)
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Κάθε χρόνο στις 9 Μαΐου, γιορτάζουμε την Ημέρα της Ευρώπης, μια γιορτή για την ειρήνη και την ενότητα σε όλη την Ευρώπη. Η ημερομηνία αυτή σηματοδοτεί την επέτειο της ιστορικής «Διακήρυξης Σουμάν», ο οποίος διατύπωσε την ιδέα του για μια νέα μορφή πολιτικής συνεργασίας στην Ευρώπη, ικανή να κάνει αδιανόητο τον πόλεμο μεταξύ των ευρωπαϊκών εθνών. Η πρόταση του Ρομπέρ Σουμάν θεωρείται η απαρχή της σημερινής Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Φέτος συμπληρώνονται 41 χρόνια από την ένταξη της Ελλάδας το 1981 στην τότε Ευρωπαϊκή Κοινότητα, που μετεξελίχθηκε στη σημερινή Ευρωπαϊκή Ένωση.
Ο Δήμος Σπάρτης συμμετέχοντας στον εορτασμό αυτής της ημέρας θα προβεί στην συμβολική φωταγώγηση του κτιρίου του Δημαρχείου με χρώμα μπλε.
Ο εορτασμός της Ημέρας της Ευρώπης έχει ειδικό βάρος και μέγιστο συμβολισμό επειδή αντανακλά το αναμφισβήτητο γεγονός ότι η ένωση της Ελλάδας με την ευρωπαϊκή οικογένεια και η συμμετοχή στους θεσμούς της σηματοδότησε μια νέα ποιότητα στην καθημερινότητα των πολιτών.
Εκ του Δήμου
Ο εορτασμός της Ημέρας της Ευρώπης έχει ειδικό βάρος και μέγιστο συμβολισμό επειδή αντανακλά το αναμφισβήτητο γεγονός ότι η ένωση της Ελλάδας με την ευρωπαϊκή οικογένεια και η συμμετοχή στους θεσμούς της σηματοδότησε μια νέα ποιότητα στην καθημερινότητα των πολιτών.
Εκ του Δήμου
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου