![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjLGpAuOtaWJ-sF9tBOvf0wB_kDGQRlRNapUxrJnT7QKwU4T0Y5Gl9MLMvvrlhZRtB2hNo94N8E7rhhFDyojI51EDzwCh5WPYm8yFazX3A2fgLsl8heZ1Ggz67czps0UTQdwy3S3LG4lwh3YnS_Ux7RC_npSt656FKQhxjS74n90CvO7KLZuMEE50ZoLA/s320-rw/sopplakon-%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CC%81%CE%BD%CE%B1_Viber_2022-04-14_10-02-43-302.jpg)
Παρέμβαση στην διάρκεια της συνεδρίασης του ΣΟΠΠ (Συντονιστικό Οργανο Πολιτικής Προστασίας) του Τμήματος Πολιτικής Προστασίας της Π.Ε. Λακωνίας, που συνεδρίασε σήμερα Πέμπτη 14 Απριλίου, έκανε δια ζώσης ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας, στην διάρκεια της παρουσίας του στο διοικητήριο της Περιφερειακής Ενότητας, στην Σπάρτη.
Ο περιφερειάρχης, ειδικότερα, αφού σημείωσε ότι η Λακωνία πλήττεται κάθε χρόνο από φωτιές -“ιδιαίτερα η περιοχή της Ανατολικής Μάνης έχει υποστεί σημαντικές βλάβες”, δήλωσε χαρακτηριστικά- τόνισε, μεταξύ άλλων ότι “θα πρέπει να υπάρξουν τα αναγκαία έργα πρόληψης, έλεγχος πληρότητας των υδατοδεξαμενών, συμβατότητα κρουνών με τις προδιαγραφές που έχει θέσει η Πυροσβεστική, όπως και έλεγχος στους ΧΑΔΑ”.
Καταλήγοντας ο Π. Νίκας σημείωσε ότι η Περιφέρεια θα συνδράμει σε κάθε περίπτωση την Πυροσβεστική, με ό,τι αναλώσιμα απαιτηθούν για να εκπληρώσει το δύσκολο έργο της.
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου