Με την Αντιπεριφερειάρχη Τουρισμού ΑΝΝΑ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ , τον Αντιπεριφερειάρχη Λακωνίας ΝΙΚΩΝΑ ΤΖΙΝΙΕΡΗ και ομάδα δημοσιογράφων από μεγάλα ΜΜΕ όπως ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ , ΕΘΝΟΣ , ALPHA TV , ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ , ενημερωτικά site και ιστοσελίδες , στο σπίτι του ΓΙΑΝΝΗ ΡΙΤΣΟΥ και στο ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ .
Στο σπίτι του ποιητή της Ρωμιοσύνης Γιάννη Ρίτσου έγινε αναλυτική ενημέρωση των δημοσιογράφων για την διαδικασία αγοράς της οικίας Ρίτσου από τον Δημο Μονεμβασιας με 750.000 € με δικά του χρήματα και την διαδικασία μαζί με το Υπουργείο Πολιτισμού σε μουσείο αφιερωμένο στο έργο του ποιητή . Η προγραμματική σύμβαση του Δήμου Μονεμβασίας με το Υπουργείο Πολιτισμού περνάει την Μεγάλη Εβδομάδα από την Οικονομική Επιτροπή του Δήμου μας και ο προϋπολογισμός εργασιών για την κατασκευή του Μουσείου είναι 240.000 € τα οποία θα διατεθούν από το Υπουργείο .
Στο οικόπεδο βόρεια της οικίας Ρίτσου γίνεται καθαρισμός και απομάκρυνση των φερτών υλικών ώστε να εκδοθεί οικοδομική άδεια που θα οδηγήσει στην επέκταση της οικίας Ρίτσου προς το βόρειο τείχος .
Μαζί με τον Αντιπεριφερειάρχη Λακωνίας Νίκωνα Τζινιέρη ενημερώσαμε για τα έργα που υλοποιούνται με προγραμματική σύμβαση Δήμου και Περιφέρειας όπως η Ανάπλαση του δρόμου Γέφυρας - Κάστρου ( 100.000€ ) , ο Φωτισμός του Κάστρου 960.000 € ( εδώ στην προγραμματική σύμβαση είναι και το Υπουργείο Πολιτισμού ) και το έργο στήριξης των πρανών πάνω από τον οικισμό του Κάστρου ( 2.550.000 € ) , για την κατασκευή Τελεφερίκ προς στην Άνω Πόλη ( ετοιμάζεται η δημοπράτηση μελέτης κατασκευής και έχει ήδη εγκριθεί από το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο ) , το έργο της Μαρίνας 1.800.000 € από την Περιφέρεια Πελοποννήσου και το έργο κατασκευής ΝΕΑΣ ΓΕΦΥΡΑΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΤΑ στην ΣΚΑΛΑ που θα δώσει λύση στο κορυφαίο ζήτημα της Λακωνίας τις τελευταίες δεκαετίες .
Στην συνέχεια έγινε επίσκεψης το αρχαιολογικό Μουσείο όπου η υπάλληλος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Γιώτα Ψυχογιού ενημέρωσε αναλυτικά για την ιστορία του Μουσείου και των εκθεμάτων του .
Χθες βράδυ η Περιφέρεα παρέθεσε γεύμα στους δημοσιογράφους στο οποίο παρευρέθησαν η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου και της Επιτροπής Τουρισμού ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΑΦΑΤΙΝΟΥ , η Δημοτική Σύμβουλος ΜΑΡΙΑ ΧΑΡΑΜΗ ο Πρόεδρος της Κοινότητας Μονεμβασίας ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΡΑΦΟΣ και ο Πρόεδρος Ξενοδόχων Λακωνίας ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΛΗΣ .
ΣΤΑΥΡΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΟΣ
ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ Δ.Ε. ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ
ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ Δ.Ε. ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου