ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΙΧΑΛΗ ΣΟΒΟΛΟΥ
"Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Γερονθρών, πριν 2 χρόνια, σημείωνε μεταξύ άλλων σε δελτίο τύπου :
''Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Γερονθρών, αναγνωρίζοντας ως πολύ σημαντικό στοιχείο την από το έτος 2019 εγγραφή της προαιώνιας Υφαντικής Τέχνης Ορθού Αργαλειού του Γερακίου στον Εθνικό Κατάλογο της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς (Unesco), εδώ και ένα χρόνο καταβάλλει συνεχείς προσπάθειες για την εκπαίδευση νέων υφαντριών δεδομένου ότι η Τέχνη τείνει να εξαλειφθεί από τον τόπο μας. Για τον σκοπό αυτό, τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου του Συλλόγου μας έχουν πραγματοποιήσει μια σειρά συζητήσεων με εκπροσώπους της αυτοδιοίκησης''
Τελικά, το έργο έγινε και σήμερα βλέπουμε μια από τις πρώτες Γερακίτισσες μαθήτριες, την Αγγελική Μήτρη, να υφαίνει στον ορθό αργαλειό και να προβάλλει τα πρώτα έργα της. Η Αγγελική Μήτρη υπήρξε μια από τις μαθήτριες της άξιας Δασκάλας Υφαντικής, Χρυσαφίας Σίνη. Τις συγχαίρουμε και τις δυο!"
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου