Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΛΥΚΙΣΑΤΟΥ Δημάρχου Νότιας Κυνουρίας:
"Παράλληλα με το Μελιτζαζ αναπτύσσουμε τις σχέσεις εξωστρέφειας του Δήμου μας.
Είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε δημοτικές αρχές απο Αρκαδία και Λακωνία!
Δήμαρχος Βόρειας Κυνουρίας κος Καμπύλης, Δήμαρχος Μεγαλόπολης κος Χριστογιαννοπουλος, Δήμαρχος Ευρώτα κος Βερδος, Αντιδήμαρχος Μονεμβασιας κος Μαυρομιχάλης και δημοτικοί σύμβουλοι...
Και το Βράδυ αναμένουμε τον Δήμαρχο Καλαμάτας και νέο Περιφερειάρχη κο Νίκα!!"
Το φεστιβάλ Μελιτζάzz Λεωνιδίου είναι μια πολύχρωμη, πολυεθνική συνεύρεση πολιτισμών, στην πρωτεύουσα της Τσακωνιάς. Προσκεκλημένοι καλλιτέχνες και chef συνεισφέρουν στη γιορτή με μουσική, χορό, πολιτισμό και γεύσεις. Διάσπαρτες εκδηλώσεις απλώνονται στα σοκάκια, τις πλατείες και τα πυργόσπιτα του παραδοσιακού γραφικού οικισμού του Λεωνιδίου, συναυλιακές σκηνές δρόμου στήνονται σε όλη την πόλη του Λεωνιδίου, οι δρόμοι μετατρέπονται σε open air bar και το street food αποκτά άλλη διάσταση, όπου μουσικές και χοροί μπλέκονται με μυρωδιές και γεύσεις από την τοπική αλλά και τη διεθνή γαστρονομία.
Αφορμή και οδηγός η περίφημη Π.Ο.Π. τσακώνικη μελιτζάνα Λεωνιδίου.
Το Λεωνίδιο και η Τσακωνιά γιορτάζουν, προβάλλοντας τις σπάνιες ιδιότητές τους, την τσακώνικη γλώσσα με τα θεμέλιά της στη δωρική διάλεκτο, τον τσακώνικο χορό με τις ρίζες του στους μύθους του Απόλλωνα και του Θησέα, την τοπική παράδοση και φιλοξενία αλλά και το εξαιρετικό φυσικό περιβάλλον.
Η θεματολογία του φεστιβάλ έχει ως σήμερα φιλοξενήσει και παρουσιάσει ρεμπέτικο, oriental, flamenco, σέρβικα χάλκινα, gypsy swing, jazz, βαλκανικά, κυπριακά, ταραντέλα, οπερέτα, latin, samba, tango, salsa, capoeira, maculele, fusion, χορωδίες, φιλαρμονικές, χορευτικές ομάδες και συλλόγους, κινηματογραφικές προβολές και πρεμιέρες και πολλά άλλα.
Είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε δημοτικές αρχές απο Αρκαδία και Λακωνία!
Δήμαρχος Βόρειας Κυνουρίας κος Καμπύλης, Δήμαρχος Μεγαλόπολης κος Χριστογιαννοπουλος, Δήμαρχος Ευρώτα κος Βερδος, Αντιδήμαρχος Μονεμβασιας κος Μαυρομιχάλης και δημοτικοί σύμβουλοι...
Και το Βράδυ αναμένουμε τον Δήμαρχο Καλαμάτας και νέο Περιφερειάρχη κο Νίκα!!"
Το φεστιβάλ Μελιτζάzz Λεωνιδίου είναι μια πολύχρωμη, πολυεθνική συνεύρεση πολιτισμών, στην πρωτεύουσα της Τσακωνιάς. Προσκεκλημένοι καλλιτέχνες και chef συνεισφέρουν στη γιορτή με μουσική, χορό, πολιτισμό και γεύσεις. Διάσπαρτες εκδηλώσεις απλώνονται στα σοκάκια, τις πλατείες και τα πυργόσπιτα του παραδοσιακού γραφικού οικισμού του Λεωνιδίου, συναυλιακές σκηνές δρόμου στήνονται σε όλη την πόλη του Λεωνιδίου, οι δρόμοι μετατρέπονται σε open air bar και το street food αποκτά άλλη διάσταση, όπου μουσικές και χοροί μπλέκονται με μυρωδιές και γεύσεις από την τοπική αλλά και τη διεθνή γαστρονομία.
Αφορμή και οδηγός η περίφημη Π.Ο.Π. τσακώνικη μελιτζάνα Λεωνιδίου.
Το Λεωνίδιο και η Τσακωνιά γιορτάζουν, προβάλλοντας τις σπάνιες ιδιότητές τους, την τσακώνικη γλώσσα με τα θεμέλιά της στη δωρική διάλεκτο, τον τσακώνικο χορό με τις ρίζες του στους μύθους του Απόλλωνα και του Θησέα, την τοπική παράδοση και φιλοξενία αλλά και το εξαιρετικό φυσικό περιβάλλον.
Η θεματολογία του φεστιβάλ έχει ως σήμερα φιλοξενήσει και παρουσιάσει ρεμπέτικο, oriental, flamenco, σέρβικα χάλκινα, gypsy swing, jazz, βαλκανικά, κυπριακά, ταραντέλα, οπερέτα, latin, samba, tango, salsa, capoeira, maculele, fusion, χορωδίες, φιλαρμονικές, χορευτικές ομάδες και συλλόγους, κινηματογραφικές προβολές και πρεμιέρες και πολλά άλλα.
Διοργάνωση: Δήμος Νότιας Κυνουρίας, Αναπτυξιακή Πάρνωνα A.E.
Σχεδιασμός και καλλιτεχνική διεύθυνση: Σωτήρης Μπόλης
Σχεδιασμός και καλλιτεχνική διεύθυνση: Σωτήρης Μπόλης
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου