Η ακολουθία του Ιερού Νιπτήρος στον Άγ. Βασίλειο Σπάρτης και το Μυστήριο του Ι. Ευχελαίου στην Κατσαρού
Το απόγευμα της Μ. Τετάρτης, 20 Απριλίου 2022, στον προσκυνηματικό Ι.Ν. Αγίου Βασιλείου Σπάρτης, τελέσθηκε η ακολουθία του Ιερού Νιπτήρος χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη μας κ. Ευσταθίου. Στην ομιλία του προς το εκκλησίασμα, ο σεπτός Ποιμενάρχης μας επισήμανε τα κύρια στηρίγματα για την ψυχική ενδυνάμωση του χριστιανού έναντι των πειρασμών, τα οποία είναι το βάπτισμα, το σημείο του σταυρού και η συχνή όσο και συνειδητοποιημένη μετάληψη των Αχράντων Μυστηρίων.
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου